Rozpoczęcie kongresu IN.SE.CON 2025!
Poznań, 2 kwietnia 2025 r. – Dziś w Poznań Congress Center rozpoczął się Międzynarodowy Kongres Cyberbezpieczeństwa IN.SE.CON 2025, jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych w Polsce, poświęcone bezpieczeństwu cyfrowemu, ochronie danych i nowoczesnym technologiom. W wydarzeniu bierze udział prawie 2 tysiące uczestników, w tym przedstawiciele administracji publicznej, liderzy technologiczni oraz eksperci z branży IT i cyberbezpieczeństwa.
Podczas ceremonii otwarcia głos zabrali m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Cezary Tomczyk, Wicepremier i Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski którzy podkreślili wagę współpracy między sektorem publicznym a prywatnym w zakresie ochrony cyberprzestrzeni.
W trakcie dwóch dni uczestnicy kongresu będą mieli okazję wziąć udział w sesjach tematycznych oraz warsztatach prowadzonych przez ekspertów światowej klasy.
– „Cyberbezpieczeństwo to dzisiaj temat, który łączy ponad wszystkimi innymi tematami” – zaznaczył Krzysztof Gawkowski. Minister zwrócił uwagę na fakt, że Polska znajduje się dziś na froncie hybrydowej wojny z Rosją i musi być gotowa do reagowania w czasie rzeczywistym. – „Polska ma dzisiaj najlepszą z koordynacji w obszarze cywilno-wojskowym w Unii Europejskiej” – dodał.
O zagrożeniach, z jakimi codziennie mierzą się Siły Zbrojne RP, mówił Wiceminister Obrony Narodowej Cezary Tomczyk. – „Polscy żołnierze każdego dnia, 24 godziny na dobę, bronią nas wszystkich przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Tylko jeśli chodzi o wojsko, to mówimy o 5–6 tysiącach ataków rocznie na nasze sieci wojskowe” – poinformował. Dodał również: – „Wygra ten, kto będzie umiał połączyć domeny XX i XXI wieku – drony i okopy, satelity i rowy przeciwpancerne.”
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Tomasz Lewandowski zwrócił uwagę na potrzebę zaangażowania przedsiębiorców. – „Nie da się zbudować odporności na cyberataki tylko w obszarze administracji. Bez przekonania obywateli i przedsiębiorców do inwestowania w cyberbezpieczeństwo, działania rządowe nie będą w pełni skuteczne.”
O roli wydarzeń targowych w budowaniu świadomości i wspólnej strategii mówił Tomasz Kobierski, prezes Grupy MTP: – „Targi to miejsce spotkań ludzi myślących o przyszłości – a myśląc o przyszłości, trzeba myśleć o cyberbezpieczeństwie.”
Międzynarodowy Kongres Cyberbezpieczeństwa IN.SE.CON 2025 to również unikalna okazja do praktycznej nauki w specjalnych strefach, takich jak CyberHackLab oraz Cyber Bastion, gdzie uczestnicy mogą przetestować swoje umiejętności w zakresie obrony przed cyberatakami.
Kongres IN.SE.CON 2025, spotkanie liderów cyberbezpieczeństwa, odbywa się pod patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej Pana Władysława Kosiniaka-Kamysza, Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Centrum Projektów Polska Cyfrowa. W gronie partnerów znajdują się Microsoft, Bank Pekao S.A, T-Mobile, ePrinus, Dell Technologies, Palo Alto Networks oraz CyCommSec.