Podsumowanie Kongresu IN.SE.CON 2025
Ponad 2000 uczestników z kilkunastu krajów, dziesiątki godzin debat i wystąpień, strategiczne deklaracje oraz najnowsze technologie zapewniające bezpieczeństwo danych – za nami II edycja Międzynarodowego Kongresu Cyberbezpieczeństwa IN.SE.CON.
W dniach 2–3 kwietnia, w Poznaniu odbył się - organizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej i Grupę MTP, jeden z najważniejszych w Europie Centralnej kongresów poświęconych cyberbezpieczeństwu oraz innowacjom technologicznym w zakresie bezpieczeństwa infrastruktury cyfrowej. W tegorocznej odsłonie IN.SE.CONU udział wzięło ponad 2000 uczestników: przedstawicieli administracji publicznej, sił zbrojnych, świata nauki, biznesu i mediów. Wśród gości zagranicznych znaleźli się reprezentanci kilkunastu państw,
w tym m.in. Belgii, Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Włoch oraz Wielkiej Brytanii.
Cyberbezpieczeństwo jako filar państwa
Kongres otworzyli przedstawiciele rządu, Wiceminister Obrony Narodowej Cezary Tomczyk, Wicepremier i Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Tomasz Lewandowski. Jednym z kluczowych momentów było ogłoszenie Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2025–2029, która przewiduje rekordowe inwestycje w bezpieczeństwo infrastruktury cyfrowej, rozwój CSIRT, szkolenie specjalistów IT oraz cyfrową edukację w samorządach, szkołach i firmach.
Polska cyber-armia w czołówce NATO
Podczas wydarzenia silnie wybrzmiała rola polskich Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, których znaczenie podkreślił gen. dyw. Karol Molenda, Dowódca Komponentu WOC. Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa MON Paweł Dziuba, jako główny organizator z ramienia MON, wskazał na ważne miejsce tego typu Kongresu na międzynarodowej arenie cyberbezpieczeństwa, i zachęcał do uczestnictwa przy kolejnej edycji IN.SE.CON 2026.
Jak zaznaczył Wiceminister Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, Pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej ds. Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni - Najważniejszym paradoksem, z którym mamy do czynienia jest to, że wojna, którą obserwujemy za naszą wschodnią granicą jednocześnie odbywa się w XX i XXI wieku. Z jednej strony widzimy wszystko to, co pamiętamy z historii, czyli okopy, rowy przeciwczołgowe, starcia pancerne, a z drugiej strony mamy wszystko co nowoczesne na współczesnym polu walki czyli cyberbezpieczeństwo, drony, systemy antydronowe, optoelektronikę, wojnę na zupełnie innym poziomie. IN.SE.CON organizowany jest drugi raz, ale chcemy, żeby ta impreza na stałe się tutaj wpisała - w Poznań, w targi. – podsumował minister.
AI, dezinformacja i współpraca międzynarodowa
Program kongresu obfitował w panele i dyskusje poświęcone najnowszym wyzwaniom technologicznym – ze szczególnym uwzględnieniem sztucznej inteligencji, która była tematem kilku debat. Uczestnicy analizowali zarówno szanse, jak i zagrożenia związane z AI,
w tym wpływ generatywnej sztucznej inteligencji na cyberbezpieczeństwo, nowe wektory ataków oraz problematykę regulacji.
Na scenie pojawili się m.in. przedstawiciele NATO, Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, NASK
oraz polskiego środowiska naukowego i startupowego. Eksperckie panele poświęcono
m.in. cyberodporności infrastruktury krytycznej, przeciwdziałaniu manipulacyjnej cyberprzestępczości, a także budowaniu zaufania do rozwiązań cyfrowych w polskim społeczeństwie.
- Polska stanie się stolicą debaty o cyberbezpieczeństwie, a Poznań – jej gospodarzem. Kongres IN.SE.CON to będzie nasze cyfrowe serce, łączące wojsko, biznes i obywateli. – zapowiedział podczas otwarcia kongresu Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Kierunek: bezpieczeństwo jutra
Druga edycja IN.SE.CON potwierdziła, że skuteczne działania w cyberprzestrzeni wymagają partnerstwa państwa, przemysłu, nauki i sektora prywatnego. Przez dwa dni kongres był platformą wymiany wiedzy, doświadczeń i technologii, które kształtują przyszłość bezpieczeństwa w dynamicznie zmieniającym się świecie cyfrowym.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, partnerom i prelegentom za obecność – i już dziś zapraszamy na kolejną edycję IN.SE.CON w kwietniu 2026 roku!